Hesaplar ve Beklentiler Alt Üst! Gözler Kritik Perşembeye Çevrildi, AA ‘Sabit Diyor’, Dev Bankalar ‘Artacak’

Merkez Bankası’nın kritik kararını açıklamak üzere olduğu bildirildi! Yabancı bankaların faiz tahminlerini değiştiren ‘şubat’ detayları ortaya çıktı

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte, Merkez Bankası’nın 21 Mart’ta kritik faiz kararını açıklayacağı bildirildi. Şubat ayı enflasyon rakamlarının beklentileri aşmasının ardından, yabancı bankalar da faiz tahminlerini revize etti. İşte bu tahminler…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararı yatırımcıların odak noktası haline geldi. Yerel seçimlere doğru ilerlerken, bu kritik kararın 21 Mart Perşembe günü saat 14.00’te duyurulması bekleniyor. Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, Deutsche Bank, Bank of America, JPMorgan ve Morgan Stanley gibi uluslararası bankaların faiz tahminleri nasıl değişti?

Son olarak ocak ayında faiz artışı gerçekleştiren Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, son toplantısında faiz artışı yapmadı ve faiz oranlarını %45 seviyesinde sabit bıraktı.

Şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), yıllık bazda %67,07 artış göstererek %66’lık beklentinin üzerine çıktı.

DEUTSCHE BANK

Deutsche Bank, bu ay içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın %500 baz puanlık bir faiz artışı yapma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Faiz oranının %45’ten %50’ye çıkabileceğini ifade etti.

JPMORGAN

JPMorgan, enflasyonun, TCMB’nin nisan ayında politika faizini %500 baz puan daha artırarak %50’ye yükselteceğini tahmin etti. ABD merkezli banka, önceki tahmininde TCMB’nin politika faizini %45’e yükselterek faiz artış döngüsünü sonlandıracağını öngörmüştü.

BOFA

Bank of America (BofA) ekonomistleri, “Nisan ayında %300-500 baz puanlık bir artış olasılığını mümkün görüyoruz, ancak bu henüz ana senaryomuz değil ve mart ayı enflasyonuna bağlı olduğuna inanıyoruz” şeklinde konuştular.

MORGAN STANLEY

ABD’li banka Morgan Stanley, kasım ve aralık aylarında TCMB’den faiz indirimi beklentisini ana senaryodan çıkardı. Bankanın analistleri, TCMB’den ilk faiz indirimini 2025 yılının ilk çeyreğinde beklediklerini belirtti.

HSBC

HSBC Orta-Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika Ekonomisti Melis Metiner tarafından hazırlanan bir raporda, “Temel faiz oranının bu yıl %45’te kalmasını bekliyoruz ancak senaryomuzdaki riskler, daha fazla artışa olanak tanıyor. Enflasyon tahminlerimiz göz önüne alındığında, faiz indirimi için sadece 2025’in ilk çeyreğinden itibaren alan görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

AA’NIN ANKETİNDE FAİZLER SABİT

AA Finans’ın TCMB’nin 21 Mart Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi, 20 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 45’te sabit bırakılması yönünde oldu.

Anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 45 ile yüzde 47,50 arasında yer aldı.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi yüzde 45’te sabit tutulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x