Ali Koç’tan Büyükekşi’ye: Galatasaray’la garip bir ilişkisi var

Fenerbahçe Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, TFF’nin 18 Temmuz’da düzenleyeceği seçime ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Koç’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bugün Türkiye’deki en güvenilmez kurum TFF, belki de en güvenilmez sektör de Türkiye’deki futbol sektörüdür. Hakemlik müessesesi yerle bir edildi. Niyeti düzeltmek olabilir ama daha da sıkıntılı hale getirildi. Hakemlik yaz boz tahtasına döndü.

Son derece kindar bir başkanımız var. Sayın Ahmet Nur Çebi polemiğini kişiselleştirip Beşiktaş’a göstermiş olduğu muamele… Bizim amirimiz TFF’dir sonuçta. Herkese eşit mesafede olması lazım. Beşiktaş polemiğinde kindar biri. Galatasaray ile arasında garip bir ilişki var.

Asıl çarpıcı olan Fenerbahçe-Karagümrük maçından sonra Fenerbahçe lehine hakem hatası oldu ve malum camia da bu işleri iyi kullandı. Yaygarayı koparttı. 27 Kasım Pazartesi günü sayın Başkan büyük gerginlikle federasyona giriyor, beni camiam ile karşı karşıya getirmeye mi çalışıyorlar diyor. Pek çok insanın önünde açıklama yazdırıyor Sayın Medine Hanım’a.

Hakem olayını yönetemedi mesela. Devre arasında MHK’yi, hakemlerin yüzde 40’ını değiştireceğini anlattı. Bir yumruk olayı oldu, bizim başkan 180 derece değişti. Riyad olayı malumunuz. Birçok başkan şike teklif edildi dedi, onları soruşturdu mu? Olayları rahatlıkça yalan söyleyen bir insandan bahsediyoruz. İmza sürecinde basınla iletişimlerde de yalan yanlış bilgiler, algı yaratma. İmza sürecini baltalamak için mağdur edebiyatı yapma.

İMZA SÜRECİ

Biz de imzaya inananlar diyalog yapalım ama imzayı devam ettirelim dedik. Aday olmayacağını ifade etti. Aptallar ve ölüler fikir değiştirmez tabii ki fikir değişir ama kısa sürede bir tarafa öyle bir tarafa böyle demek doğruları nasıl çarptırdığını söylüyor. Kesinlikle aday olmayacağım demişti, şimdi mayısta bakacağız demiştim. Bunlar zaman kazanma, günü kurtarma taktikleri.

Liderliğini ben yapıyorum ya hani, imza sürecine gelelim. Hiçbir şekilde imza verenler vermeyenler ayrımına gitmedik. Benim en çok saygı duyduğum, başından itibaren vereceğim ya da vermeyeceğim deyip buna sadık kalan kulüpler. Bir de yalpalayan kulüplerin durumu. Süper Kupa maçının oynanmama sebebi olarak bizi işaret etmişti, bugün de koltuğunu korumak için bizi işaret etmesi. Cumhurbaşkanımıza hamle yapıyor algısı… Belli makamlardaki insanların göz göre göre yalan söylemeleri olacak iş değil.

‘BİZ ORADA KÖPRÜLERİ ATTIK’

2 Nisan’da süreç başlıyor İstanbulspor çağrısı ile. 4 Nisan’da 8 takım Galatasaray ve Trabzonspor dahil, imza vereceklerini söylüyorlar. Pazartesi geç diyenler de var. 5 Nisan’da 4 takım daha dahil oluyor. Bunlardan birisi Fenerbahçe. Süper Kupa ile ilgili bize zehir zemberek bir yazı geldi. Biz orada köprüleri attık. Yeter dedik, katıldık. Sonra da Beşiktaş katıldı. 14-15 takım oldu. Bu işin ciddiyetinin farkına varan Büyükekşi, bazı kulüp başkanları ile istişarelerle 7 Nisan’da Urfa’dan açıklama yaptı. Bu açıklama gelince, orada da Dursun Özbek ile konuşuyorlar. Dursun Bey orada pozisyon değişiyor. İmza vereceğini söyleyen takımlardan 3’ü imzaya gerek yok diyorlar. Sonra o ana kadar hiç görüş vermemiş 2 kulüp de 18 Temmuz tarihi uygundur diyor.

16 Nisan’da biz Kulüpler Birliği’ne toplantı koyduk. İstisnasız herkesin federasyonun değişmesi gerektiğini ifade ediyor. Seçimin de haziranda yapılması isteniyor. Yöntem olarak da Dursun Bey’in önerisi ile diyalog ve imza sürecine devam deniyor.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x