Kurum: 31 Mart’ta manipülasyon yapacaklar

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, TRT Haber’de soruları yanıtladı.

Seçim maratonunda 90 gündür sahada, İstanbul’un 39 ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldiğini söyleyen Kurum’un açıklamalarından öne çıkan satırlar şu şekilde:

Toplumun tüm kesimlerini dinleme imkanı bulduk. Yoğun bir süreçti. Vatandaşlarımızın 31 Mart’ta sandığa gittiğinde tercihini eserden hizmetten yana kullanacağından eminim. Pazar günü bu neticeyi hep birlikte göreceğiz.

İlk 6 aylık planımızı İstanbullularla paylaştık. 1 Nisan’dan sonra çözüme odaklanacağız. 5 yıldır yapılmayan işleri teker teker bitireceğiz. Ben, ilk günden itibaren milletimiz bizden görev yaptığımız süreçte ne bekliyorsa, yapmaya çalıştım. Biz geçmişte ne yaptığımızı anlattığımızda aslında bunlar bir vaatten öte, yapmış, gerçekleştirmiş biri olarak söylüyorum. Referansımız işlerimiz, 81 ilde olan eserlerimiz.

“Mesele Kurum değil, ülkenin geleceği”

Kararsız seçmenimiz kendisine ilişkin ne yapılacağını yani nasıl hizmet verileceğini merak ediyor. Dün Baykar’ı ziyaret ettiö. Orada gençlerimizle, mühendislerimiz ve meslektaşlarımızla bir aradaydık. Bir tane gencimiz şunu sordu. “Ben İstanbul’da yaşayan biri olarak en önemli konunun deprem olduğunu düşünüyorum” dedi. Yani kararsızdı. Ben ona şey anlattım. Yani bakın ben 5 senelik süreçte işte afetlerde, depremlerde, sellerde, yangınlarda neler yaptım? Kısaca onu anlattım ve ikna olduğunu düşünüyorum. Bizim projelerimizi dinleyen gören ki kararsız seçmenimiz garanti seçmenimiz, geleceği adına şu kararı verecek ‘Ben deprem endişesi yaşamalı mıyım? Yaşamamalı mıyım? Ya mesele bu ülkenin geleceği. İstanbul sadece kendini ilgilendiren bir şehir değil. Yani tüm Türkiye’yi ilgilendiriyor. Baktığınızda bugün İstanbul’un güçlü olması demek, Türkiye’nin güçlü olması demek. O yüzden ne yapacağız; deprem riskini ortadan kaldıracağız, trafik çilesini bitireceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarihinde ilk defa bir aday tarafından 6 aylık ve 1 yıllık eylem planları açıklandı. Biz gerçekten çok çalıştık. Bakanlık tecrübelerimize dayanarak da İstanbul’un ihtiyaçlarını bildiğimiz için bunların hepsini projeye çevirdik. 1 Nisan sabahından sonra “Murat Kurum ve arkadaşları bugün acaba nerede temel atıyor? Nerede iş yapıyor?” diyecekler.

“İstanbul’da algı belediyeciliği var”

İstanbul 5 yıldır ihmal edilmiş ve İstanbullu buna kırgın. İşten atılanı mı dersiniz, sokak hayvanları mı dersiniz. Hep bir algı siyaseti yapılmış. İstanbul bir rant olarak görülmüş ve kendi gelecekleri için İstanbul’un kaynaklarını çarçur etmişler. İstanbul’da eser ve hizmet yok, kaynaklar depreme değil, reklama harcanıyor. 

İstanbullu şeffaflık bekliyor. Seçim sürecinde açıklanan mal varlığı 3 gün sonra nasıl 1,5 milyar artar?

“İstanbullu artık ‘hizmet gelsin’ istiyor”

İstanbul’da tabela belediyeciliği var. Çalışmıyorlar, önceden başlatılmış projelerin hiçbiri tamamlanmadı. İstanbul’da taş üstüne taş koymadılar. Yeni bir tane metro ihalesi yok. Bir engelleme de yok. Engelleyen şu an İstanbul’un başında olan belediye başkanıdır. Çünkü odağı, öznesi İstanbul değil. İstanbullu artık hizmet gelsin istiyor. Reklama, algıya bütçe buluyorsunuz. İşe gelince bütçe yok. Nerede bu para? Paranın nerede olduğunu millet çok iyi biliyor. Küfe boş, anlatabileceği eser yok, hizmet yok. 

“Ulaşım projeleri ilk 6 ayda başlayacak”

Ulaşım projeleri ilk 6 ayda başlayacak. İlk 6 ayda İkitelli-Ataköy arasındaki Mimar Sinan İstasyonu’nu, Çekmeköy-Samandıra hattı arasındaki Sancaktepe Hastane istasyonunu hizmete alacağız. Toplamda 184,7 km uzunluğunda 11 yeni raylı sistem hattına başlayacağız. 1 yıl içinde 20 hat ve 270,6 km raylı sistem çalışmasına sürdürmüş olacağız.

İlk 6 ayda 41,3 km, 1 yılın sonunda toplamda 47,5 km tünel yapımına başlanacak. İlk 6 ay 45 kavşak yapımı, 260 km’lik ana yol ve yan yol yapımını başlatacağız. İlk yıl 50 km motosiklet yolunu hizmete açacağız. 100 km motosiklet güvenlik bariyeri yapacağız.

“İstanbul taksisi bir marka haline gelecek”

Ayrıca İstanbul’un büyük problemlerinden biri otopark. İlk yıl 50 bin araçlık otopark yapımını başlatacağız. 25 bin araçlık otoparkı hizmete alacağız. Beyaz masa ve taksi sistemini tek bir merkezden yöneteceğiz. Bilimsel verilerle gerçek ihtiyacı belirleyeceğiz. Eğitim, denetim, ödül ve ceza uygulamalarını işleteceğiz. Dijital uygulamalar tek merkezde buluşacak. İlk 6 ayda taksi sorununu çözeceğiz, gündemden çıkacak. İstanbul taksisi bir marka haline gelecek. 

Mevcut metrobüs kapasitesini artıracağız. İlk yıl 100 adet yeni metrobüs, 250 yeni otobüs alacağız. Filomuzu yenilememiz lazım. Özel halk otobüslerinin paralarını ödemiyorlar. Başka işlere para buluyorlar, esnafa para ödemiyorlar. İETT otobüsleri, bakımları yandaşlara yaptırıldığı için yanıyor. İşleri liyakatli ellerle yapacağız.

“31 Mart’ta manipülasyon yapacaklar”

İstanbul’u depreme hazırlamak için gece gündüz çalışacağız. 650 bin yeni konutu tamamlayacağız. Bunların hepsi projelendirildi, bütçelendirildi, kaynağı da belli.

Şimdiden yalan yanlış anketleri piyasaya sürüyorlar. 31 Mart’ta manipülasyon yapacaklar. Kaybedeceklerini bildikleri için algıyı yönetiyorlar. Siz arka plan çalışmalarıyla bu işleri yapamazsınız. Milletimiz 22 yıldır olduğu gibi, doğru söyleyenle, yalan söyleyeni, algı yapanla, iş yapanı ayırmıştır. Onlar ne yaparsa yapsın 31 Mart’ta biz kazanacağız. Milletimizin ferasetinin 31 Mart’ta tecelli edeceğine inanıyorum. Sahadayım, araştırmalarımız seçmeni kazandığımızı gösteriyor.

15 Nisan’da “Yarısı Bizden Yarısı Büyükşehirden” kampanyamızı başlatıyoruz. Başvuru süresi 1 ay olacak. Başvuru sonrasında acil öncelikli olanlar da ilk 6 ayda 20 bin konutun yapımına başlayacağız. İlk yıl 60 bin konutun yapımına başlayacağız.

“Kapsamlı afet yönetim sistemi olacak”

Bu şehri afete hazırlamamız lazım. Sadece 1 tane lojistik merkezi var. İtfaiye merkezi eksik, helikopter pisti eksik, toplanma alanı eksik. Bizim tüm bunları farkındalık çevresinde tüm vatandaşımıza anlatmamız gerekiyor. İlk 6 ay, Anadolu ve Avrupa yakalarına birer tane Afet Müdahale Merkezi yapımına başlayacağız. 1 yılın sonunda ise kalan 7 Afet Müdahale Merkezi yapımına başlayacağız.

Afet Lojistik Destek Merkezi sayısını 1’den 7’ye çıkaracağız. 1 yılın sonunda afet çantası dağıtımına başlayacağız ve Afet Akademisi’ni hayata geçireceğiz.

“İlk yıl 100 kreş açacağız”

Hedefimiz “eşsiz İstanbul”. İstanbulluların sosyal hayatını kolaylaştıracak projelerimiz de var. İlk yıl 100 kreş açacağız. Mevcut yönetiminin 5 yılda yapamadığını 1 yılda yapacağız. Ve sahipsiz hayvanlar… Bu konuda 5 yıl içerisinde yapılan hiçbir şey yok. İlk yıl 39 ilçeye sahipsiz hayvanlar için 50 bin kapasiteli bakım merkezi açacağız. Sokak hayvanlarının bakımı ve aşılaması bu merkezlerde yapılacak. Bir taraftan da kısırlaştırma işlemlerini yürüteceğiz. 

İlk 6 ayda Silahtarağa Arıtma Tesisi açılacak. Mevcut yönetim, “temel atmama töreni” ile litaretüre geçti.

“İhtiyaç sahibi emeklilere 2 bin 500 lira destek vereceğiz”

İlk 6 ayda gençlerimiz için paylaşımlı ofisler açacağız. Bu ofislerde gençlerimiz masaları kiralayacaklar. Gerekli hizmetleri belediye sağlayacak. Bunları Teknoparklar ile bağlayacağız. İSMEK’i özüne çevireceğiz.

İhtiyaç sahibi tüm emeklilere 2 bin 500 lira destek vereceğiz. İstanbul kartlara yapılacak bu ödemeler. 

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz ulaşım sağlayacağız. Üniversite öğrencilerine mevcut tarifeden yüzde 40 indirim yapacağız. Tüm öğretmenlere indirimli ulaşım sağlayacağız. Ve deniz ulaşımında ücretsiz aktarma sağlayacağız. Deniz ulaşımını teşvik edeceğiz. 

Üniversite öğrencilerine yıllık 10 bin lira eğitim desteği vereceğiz. Öğrenci evlerine aylık 25 metreküp doğal gaz desteği vereceğiz. 

“50 bin lira evlilik desteği vereceğiz”

Bunun yanı sıra gençlere 50 bin lira evlilik desteği vereceğiz. Gençlerimize beyaz eşya desteği vererek yanlarında olacağız. Kadın girişimcilere 100 bin lira hibe sağlayacağız. Bunlar hemen ilk  6 ayda gerçekleştireceğimiz projeler.  İlk işini kuran gençlerimize 100 bin lira destek vereceğiz.

İstanbul’da eğitim külfet olmayacak. “Eşsiz İstanbul” hedefimizle sosyal yardımlar yapacağız. Çocuklara beslenme çantası Büyükşehir Belediyesinden olacak. 

Sürekli sokakta, çalışan bir başkan olacağıma tüm İstanbullulara söz veriyorum.  İstanbul’un geleceği için vereceğimiz kararda, bir tarafta çalışan, üreten, hayalleri olan, diğer tarafta İstanbul’u bir basamak olarak görenler olacak. İstanbulluları benimle birlikte yol yürümeye davet ediyorum.

 

 

KAYNAK: TRTHABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x